23.7.13

איך הכל התחיל

איך זה התחיל:
המטרה הראשונית שלי הייתה להפגיש אנשים , להוציא אותם מהמחשבים והמסכים ולהכיר להם את עצמם. להחליף את תיקתוקי המקשים של המקלדת בלחיצת ידיים ומשחק של פנים אל פנים. עכשיו אני יכול לומר בפה מלא שהשחמט הוא כלי.

הרעיון הראשוני להרמת הפרוייקט כבר פצפץ לי בראש מלפני עשור וחצי, ראיתי איך מפגשי שחמט מתקיימים בפארקים ובאירועים פומביים ברחבי העולם ושאלתי את עצמי למה לא כאן. בתקופה ההיא בדיוק חזרתי מטיול גדול בחו"ל, וכדי לפתוח את קפה השחמט הראשון בארץ הייתי צריך סכום גדול של השקעה ולכן זנחתי את העניין והלכתי ללמוד מחשבים, אבל החיידק לא נרגע וכך בכל שנה ניסיתי לבדוק איך אפשר להרים את ההפקה הזו ולהביא אנשים לשחק שחמט בתור בילוי או חלק מיציאה.

השינוי התרחש בערב מפגש חברים בו העליתי בפעם המי יודע כמה את הרעיון בפני האנשים הקרובים אלי ביותר. עד שאחד מהם הציע לי לעשות ניסוי, פיילוט של כמה שבועות לבדוק אם יש ביקוש. מאותה שנייה הרגשתי חסר מנוחה, עלו בי עשרות רעיונות ורצונות לקום באותו רגע וליצור התחלה של משהו חדש..

וכך למחרת רכשתי 5 לוחות וסטי שחמט, אספתי כמה כריות ושטיחים ושלחתי מייל קצר לכמה חברים קרובים שיגיעו לשדרות רוטשילד  לאירוע ראשוני ומהנה.
  
אף אחד לא הגיע ! הקפצתי את שותפי לדירה דאז שאין להם מושג ירוק בשחמט לשבת ולמלא את השטיחים, והרעיון עבד, אל השותפים הצטרפו יחדה קטנה וקשיש, ועוד זוג חברים. הערב הראשון שארך כמעט שעתיים הצליח למשוך אליו 4 אנשים, אך אצלי התגברה ההרגשה שזה עניין של זמן ושהכיוון הכללי הוא מדהים. לקראת הערב השני היללתי במייל נרחב לחברים על קורותיו המשגעים של הערב הראשון, ואל השני הגיעו כבר 8 אנשים ולשלישי 15 וכן הלאה.

לאחר חודשיים הגדלתי את כמויות הערכות והשגתי שטיחים וכריות בהתאם , מכוניתי הולאמה לצורך הנושא והפכה ל-צ'סמוביל. לאחר 3 חודשים הגיעו למפגש בשדרה למעלה מ-60 איש והשמועה התפשטה בעיר. במשך אותו קיץ זו הייתה אטרקציה מטורפת וכמות האנשים רק הלכה וגדלה.

החורף לעומת זאת מביא עימו שלכת גם באיזור התפוסה, בעונה הגשומה הראשונה התארחנו בקפה רש"י ז"ל אך בשנים הבאות קפה "לוצ'ה"("כפיות" בשמו העדכני ) בבוגרשוב תפקד כמושב החורף הרישמי שלנו. בקיץ חוזרים לשדרה ובחורף לבוגרשוב. וגם תנועה זו הביאה לקבוצות שונות, קבוצות החורף וקבוצות הקיץ. אבל זה כבר לנושא מחקר אחר.


אנקדוטות:
  1. למה רוטשילד -  בדיוק באותו שבוע מכונן בו עלה הרעיון לפיילוט, נפרדתי מחברתי דאז, ועשינו זאת לייד האולמי הבימה, לאחר מכן המכתי לשוטט לי בשדרה ונהניתי מיופיה , אך כשהגעתי לנקודה המדוברת, הרגשתי שחרף הפרידה עולים בי ניחוחות של התחדשות ושל בנייה ושם החלטתי להתחיל בעשייה.
  2. למה יום שלישי – נפגשתי עם חברה קרובה וסיפרתי לה על הפרוייקט הממשמש ובא. החבר התורן שלה שנפעם מהרעיון אמר שהוא בטוח בא. רק שאקבע על יום אחד קבוע בשבוע כי אין לו כח לשנות סדרי עולם, וכך ברגע של עליצות שאלתי אותו מה יהיה היום המתאים לו ביותר ולאחר חשיבה הוא החליט על שלישי והוא גם קבע את השעה. לי לא הייתה התנגדות ואכן כך היה.( אגב הוא לא הגיע מעולם)
  3. למה שחמט – אבא לימד אותי שחמט בכיתה ב' , ולא נתן לי לנצח אותו עד שסיימתי צבא, מחושל ומלא בחשיבה טהורה, התחלתי לחפש שחקנים שאפשר יהיה להנות איתם מהמשחק ומשלא מצאתי הסתפקתי באינטרנט במשחק אל הלילה באיזה אתר נידח, אמנם זמין, אבל לא אנושי, לא חם, ולעיתים אפילו מעורר חמלה. לכן החלטתי לקחת אותו החוצה אל האוויר.

    הצטרפו אלינו ! לפרטים נוספים :
    רשימת התפוצה של עזי : chessman.levy@gmail.com
    חפשו אותנו בפייסבוק : מלכים ברוטשילד הדור החדש

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

תודה באמת - אוהב אותך.